Jak przekonać młodzież do nauki chemii? Najlepiej za pomocą nowoczesnych pomocy naukowych, które będą także wsparciem dla nauczycieli na lekcjach. Wydawnictwo Nowa Era proponuje podręcznik “To jest chemia 2“. Jest przeznaczony dla absolwentów szkół ponadpodstawowych i obejmuje zagadnienia dotyczące chemii organicznej. Jest to kontynuacja serii, w ramach której uczniowie mogą zgłębiać pojęcia z chemii ogólnej i nieorganicznej. Co charakteryzuje książkę “To jest chemia 2”?

Nowoczesny podręcznik dla młodzieży

Podręcznik wydawnictwa Nowa Era zachęca do nauki już przy pierwszym kontakcie. Ma bardzo czytelny układ i kolorystykę wyróżniającą ważne informacje. Autorzy, Romuald Hassa, Aleksandra Mrzigod i Janusz Mrzigod, położyli duży nacisk na to, aby wiedza była przekazywana w prosty sposób. Dotyczy to nie tylko podstawowych pojęć stosowanych na zajęciach w szkole, lecz również skomplikowanych procesów chemicznych. W wielu przypadkach są one ilustrowane za pomocą infografiki ułatwiającej przyswojenie wiedzy. Jest to szczególnie ważne dla młodych ludzi, którzy nie są przyzwyczajeni do konieczności zapoznawania się z dużymi ilościami tekstu.

Elementy ułatwiające przyswajanie wiedzy

Podręcznik “To jest chemia 2” rozwija umiejętności projektowania doświadczeń chemicznych. Uczniowie mają za zadanie nauczyć się planowania eksperymentów, a następnie opisywania obserwacji i formułowania wniosków. Warto zwrócić uwagę na działy zatytułowane “To było w szkole podstawowej” oraz “Sprawdź, czy potrafisz”. Pozwalają one na przypomnienie sobie najważniejszych informacji z poprzednich lat nauki i ugruntowanie wiedzy. Podsumowania ujęte w formie pytań i odpowiedzi ułatwiają powtórzenie materiału do sprawdzianów oraz opanowanie nowych umiejętności.

Różne sposoby rozwiązywania zadań

Nauka chemii polega też na rozwiązywaniu zadań. Podręcznik “To jest chemia 2” zawiera szczegółowe wyjaśnienia, jak poradzić sobie z trudnymi kwestiami metodą krok po kroku. Ponadto książka zawiera zbiór około 200 zadań z chemii organicznej, które uszeregowane są przy uwzględnieniu wzrastającego poziomu trudności. Dzięki temu każdy uczeń może sprawdzić swoją wiedzę i uzupełnić ją w tych obszarach, które ma opanowane w najmniejszym stopniu.